Campingový kávovar Meva

Kód: 5382
Neohodnoceno
Značka: Meva
890 Kč
Na dotaz
Můžeme doručit do:
19.6.2024
Položka byla vyprodána…

moka konvička

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kávovar s eloxovanou povrchovou úpravou.  Kávovar je vhodný pro uvaření kávy ve venkovních podmínkách a pojme 350 ml vody.  Šálek, který je součástí kávovaru, má objem 150 ml. 

Délka: [mm] 120
Šířka: [mm] 120
Výška: [mm] 170
Hmotnost: [g] 500
Materiál: Ocel
Barva: Šedá

 

JAK PŘIPRAVIT KÁVU V MOKA KONVIČCE?

✔ Celkový čas přípravy v moka konvici: cca 5 minut, doba extrakce (vytékání) cca 1,5 minuty
✔ Množství kávy: dle velikosti konvice, ale ideálně plný trychtýř v prostřední části konvičky

Přípravu kávy v moka konvičce jsme pro vás popsali raději detailněji, ač je samotná příprava jednoduchá a v podstatě jde pouze o naplnění spodní nádoby vodou, naplnění prostřední části kávou a umístění na sporák. Ano, až takto to je jednoduché, ale chcete-li mít kávu opravdu dobrou, přečtěte si náš návod níže.

Návod jak na přípravu kávy pomocí moka konvice

  1. Naplňte spodní nádobku vodou (ideálně filtrovanou vodu), maximálně po hranici danou bezpečnostním ventilkem.
  2. Namelte kávu středně jemně (viz "hrubost mletí").
  3. Vložte trychtýř a nasypejte do něj potřebné množství mleté kávy. Na 3 šálky moka kávy potřebujete 10 g kávy a cca 90 ml vody. Sítko na kávu by mělo být vždy plné, zarovnané po okraj. Pokud však chcete kávu slabší, je možné malou část kávy odebrat. Kávu nijak nestlačujte, pouze vyhlaďte její povrch a zajistěte, aby na okrajích trychtýře a v závitu nebyla žádná káva. 
  4. Nasaďte horní nádobku a točivým pohybem dostatečně zašroubujte (nikoliv tlakem na rukojeť, jinak může dojít k ulomení)!
  5. Položte moka konvičku na zdroj tepla a nechte vařit. Pokud vaříte na plynovém sporáku, ujistěte se, že plamen je maximálně ve velikosti dna konvice a nepřekračuje přes její hrany. Vždy vařte na středním výkonu vašeho sporáku, aby nedošlo k rychlé extrakci a přepalování.
  6. Nikdy nečekejte, až vyteče veškerá voda ze spodní nádobky nahoru. Moka káva se pak začne po čase příliš zahřívat a přepalovat a výsledný nápoj nebude tak dobrý. Snažte se konvici odstavit ze sporáku těsně před dokončením extrakce, v okamžiku kdy uslyšíte výrazný zvuk "bublání". Extrakci lze zastavit i tak, ze se moka konvička ponoří po dokončení do studené vody.
  7. Moka kávu můžete nyní servírovat.
  8. Až konvice zcela vychladne, rozšroubujte ji a vyčistěte (stačí vodou) a vysušte, aby nevznikala koroze! Nepoužívejte čistící přípravky a nemyjte v myčce nádobí!

Doporučená káva
Tím asi naprosto nejdůležitějším pro přípravu v moka konvici je výběr kávy. Káva by vždy měla být co nejčerstvější, ideálně několik málo dní od upražení. Nekupujte kávu v obchodních řetězcích, ale raději navštivte specializovaný obchod, který Vám dodá kávu čerstvě upraženou. Nám se pro přípravu v moka konvici perfektně hodí výrazné kávy jako Kostarika Tarrazu či Keňa Top Masai. Ale Vaší fantazii se meze nekladou.

Hrubost mletí
Káva do moka konvičky by měla být ideálně namletá těsně před samotnou přípravou. Zapomeňte na již namleté kávy ze supermarketu. Pokud mlýnek nemáte, nechejte si kávu umlít v prodejně s kávou a nezapomeňte zmínit, že ji chcete používat v moka konvičce. Hrubost mletí pro moka konvici je jemnější než na drip, ale hrubší než na klasické espresso, tedy přibližně na konzistenci písku.

Teplota vody
Názory na to, zda by měla být voda teplá či studená se různí. Někomu přijde při použití studené vody moka káva o něco připálenější díky delšímu zahřívání. Řadě baristů však přijde lepší studená voda z důvodu plnějšího těla výsledného nápoje. Zkuste a zjistěte, jaká voda vyhovuje Vám. Pro ty nejnáročnější doporučujeme vodu filtrovanou.

Hrubost mletí: středně jemné mletí
U moka konvičky se projeví špatné namletí velmi rychle. Ze „sopky“ nebude káva pozvolně vytékat, ale prskat všude kolem. V takovém případě je nutné zvolit hrubější mletí. Naopak pokud bude káva chuťově příliš mdlá, namelte o něco jemněji.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: